Mezinárodní hodnocení vysokých škol z pohledu zaměstnanců a doktorských studentů
V souvislosti nově formulovanou strategií pro mezinárodní hodnocení bylo realizováno dotazníkové šetření, jehož cílem bylo zjistit, jak se zaměstnanci a studenti doktorského typu studia staví k mezinárodnímu hodnocení univerzity realizovaném prostřednictvím mezinárodních žebříčků.
Zaměstnanci a studenti byli o vyplnění dotazníku požádáni prostřednictvím univerzitního newsletteru a Portálu UP, a to při zahájení sběru dotazníků a následně ještě v průběhu šetření. Zároveň byli na skutečnost probíhajícího dotazníkového šetření upozorněni prostřednictvím, newsletteru oddělení strategie a kvality či porady vedení a dotazník byl rovněž přístupný z webových stránek univerzity, které se věnují výsledkům UP v mezinárodních žebříčcích. Dotazník byl k dispozici i v anglické verzi.
Účast
Do tohoto dotazníkového šetření, jehož sběr probíhal během září a října 2023, se zapojilo celkem 215 respondentů, přičemž 20 osob využilo vyplnění dotazníku v anglické verzi.
Největší část respondentů tvořili studenti doktorského studia, a to téměř dvě třetiny, akademičtí a vědečtí pracovníci byli zastoupeni necelou třetinou, celkem 20 odpovědí poskytli technickohospodářští zaměstnanci (THP), jeden zaměstnanec dělnické profese a dva dotázaní zde odpověď neuvedli. Nejvíce respondentů uvedlo svou příslušnost k PřF a následně k FF – kolem čtvrtiny respondentů z každé fakulty. Větší část dotazníků byla vyplněna ještě respondenty z PdF a LF, a to nad 10 % odpovědí fakulty ze všech odeslaných dotazníků.
Shrnutí výsledků
Celkem 51 % respondentů uvedlo, že žebříčky nesleduje a naopak 49 % je sleduje. Respondenti, kteří uvedli, že umístění vysokých škol v žebříčcích sledují, se nejvíce zajímají o hodnocení ve World University Rankings | Times Higher Education, a to téměř 90 % z nich. Necelá polovina respondentů potom uvedla Academic Ranking of World Universities (Shanghai Ranking). Třetím nejčastěji respondenty uváděným žebříčkem byl QS Universities Rankings, který sleduje téměř třetina dotázaných.
Skupina respondentů, která hodnocení v žebříčcích nesleduje, uvedla jako nejčastější důvod , že je žebříčky nezajímají – téměř dvě třetiny odpovědí. Z 36 % respondenti uvedli, že podle jejich názoru žebříčky nesledují, protože nejsou objektivním hodnocením.
Osloveno některým z mezinárodních žebříčků s žádostí o zapojení se do jím prováděného průzkumu bylo pouze 28 respondentů, z nichž 2 byli doktorandi a ostatní akademičtí nebo vědečtí pracovníci. Do průzkumu daného žebříčku se zapojilo 19 respondentů, přičemž 13 z nich následně uvedlo, že by se do tohoto průzkumu zapojilo i příště. Ti, co by se již do průzkumu znovu nezapojili, jako důvod uvedli, že žebříčky nepovažují za objektivní hodnocení, a také, že je vyplnění dotazníků příliš časově náročné.
Respondenti mají jak negativní zkušenosti, kdy s nimi instituce odmítla spolupracovat na základě výsledků v žebříčku, tak pozitivní, kdy naopak zájem o spolupráci byl projeven na základě výsledku v mezinárodním hodnocení. Jeden ze zahraničních akademických/vědeckých zaměstnanců zmínil, že některé země dávají studentům speciální stipendium na pobyt na zahraniční univerzitě, ale pro příjezd na UP jej není možné využít, protože výsledky UP v žebříčcích nesplňují minimální podmínky pro přiznání tohoto stipendia.
Dotazník dále zjišťoval, zda respondenti ví, prostřednictvím jakých kanálů UP informuje o svých výsledcích v mezinárodních žebříčcích, přičemž třetina respondentů přímo uvedla, že neví. Necelá polovina respondentů (48 %) by ocenila, kdyby byla ze strany UP více informována o mezinárodních žebříčcích vysokých škol. Aktuální informace o umístění v mezinárodních žebříčcích jsou přitom uveřejněny na webu Univerzity Palackého v sekci mezinárodního hodnocení, po zveřejnění aktuálních výsledků pak většinou vychází také články v Žurnálu a aktuální výsledky jsou zveřejňovány i v pravidelném newsletteru Oddělení strategie a kvality či na poradách vedení. Na základě vyjádření respondentů, byly přepracovány webové stránky Mezinárodní hodnocení UP tak, aby byly přehlednější a obsahovaly podrobnější informace o metodice.
Závěrem
Dotazníkové šetření bylo realizováno z důvodu zjištění povědomí zaměstnanců UP o mezinárodních žebříčcích a jeho výstupy jsou zároveň podkladem pro inovaci již existujícího dokumentu Strategie Univerzity Palackého v oblasti mezinárodních žebříčků vysokých škol. Strategie vznikla z iniciativy pana rektora a je pravidelně projednávána s fakultami prostřednictvím příslušných orgánů. Kromě podkladů pro inovaci strategie, slouží výsledky dotazníkového šetření také pro zapracování některých z podnětů do komunikace napříč univerzitou a promítnuty tak byly například i do úpravy webu týkajícího se umístění UP v mezinárodních žebříčcích.
Kompletní závěrečná zpráva:
realizováno v roce 2024 Oddělením strategie a kvality