PROVYŠ - Program podpory rozvoje oblasti vysokého školství

Zkratka PROVYŠ je interní zkratkou.

Tuto agendu vyřizuje:

Mgr. Pavla Šimáčková, MSc.

e-mail: pavla.simackova@upol.cz

telefon: +420 585 631 028

Program podpory rozvoje oblasti vysokého školství (PROVYŠ) patří mezi rozvojové programy MŠMT a od roku 2024 navazuje na Centralizované rozvojové programy (CRP). Cílem je přispět k naplňování jednotlivých priorit stanovených ve Strategickém záměru ministerstva pro oblast vysokých škol na období od roku 2021, návazných plánů realizace a na ně navazujících cílů jednotlivých vysokých škol. Záměrem ministerstva je zajistit v maximální možné míře podporu aktivit cílících na strategický rozvoj veřejných vysokých škol, jejich propagaci a spolupráci v oblastech definovaných v Programu.

PROVYŠ má dvě části – jednoleté a dvouleté projekty. V případě jednoletých projektů škola řeší aktivity, které tematicky navazují na dřívější projekty CRP a není u nich vyžadována spolupráce více vysokých škol. Dvouletý program naopak přejímá spolupráci veřejných vysokých škol a MŠMT u nich vystupuje jako konzultant a kontrolor a nastavuje zaměření a cíle těchto projektů.

Základní informace k PROVYŠ pro roky 2024–2025

(Příprava na implementaci reformy doktorského studia a strategie řízení lidských zdrojů pro roky 2024-2025.)

(zdroj MŠMT)

Příprava na implementaci reformy doktorského studia cílí na podporu rozvoje konceptu tzv. Doctoral Schools a přípravné kroky pro implementaci jednotlivých prvků novely zákona o vysokých školách a nařízení vlády o standardech v oblasti doktorského studia. Strategie řízení lidských zdrojů se soustředí na aktivity týkající se zejména rozvoje pracovního klimatu směrem k lidským zdrojům s ohledem na pracovní schopnost zaměstnanců a nastavení personální politiky lidských zdrojů.